Sosyal Medya Algoritması

Sosyal Medya Algoritması

Sosyal Medya platformları, günümüzde milyonlarca kullanıcı bulunduruyor. Yapı olarak oldukça karışık olan bu sistemler, algoritmalar da bulunduruyor.

Algoritma matematiksel bir konu olup, bilişim teknolojilerinde sıklıkla kullanılan terimler arasında. Veri gruplarının nasıl davranacağını ve neler yapacağını belirlemekte. Sosyal medyada ise neleri izlediğinizi, neyi beğendiğinizi, hangi konular üzerine ilgili olduğunuzu, hangi konulara karşı ilginizin bulunmadığını izleyerek, bunları kaydediyor.

Böylece hesabınızı kullanma şekliniz hakkında ciddi bilgiler toplayarak, buna göre sosyal medya hesabınızı düzenleyerek, bu duruma göre reklam gösterip, arama sonuçlarını listeliyor. Her sosyal medya hesaplarında bulunan algoritmalar, birbirinden tamamen farklı şekilde yazılıyor.

Peki, Facebook sosyal medya algoritması temel olarak nasıl? Bu platformda algoritma, esas olarak anlamlı müşteri katılımı üzerine kuruludur. Bu duruma ilgili olarak bir spam algoritması da mevcut. Bu çerçevede spam gönderilerek tespit edilerek, hemen silinmekte.

Twitter üzerinde ise algoritma, yaptığı sıralamalarda kullanıcılardan ziyade, tarih ve zaman konularını esas alıyor. Buna ek olarak yorum miktarı da bu sıralamayı etkilemekte. Dolayısıyla Twitter algoritması biraz daha farklı işlemekte.

Instagram’da ise algoritma, en çok kişiye bilgi verme üzerine kuruludur. Dolayısıyla algoritma daha farklı konular üzerine odaklanmakta olup, bağlantılardan, ilgiye; içerikten katılıma kadar detaylı pek çok konuyu ele almakta.

Buradan da anlaşılacağı üzere Sosyal Medya Algoritması, bu platformların düzgün şekilde çalışmasını ve en üst verimin alınmasını sağlıyor.

Sosyal Medya Algoritmalarına Göre Optimizasyon

Sosyal medya platformlarının kendilerine has algoritmalarının her geçen gün yenilenmesi, takip edilmesi gereken önemli bir detaydır. Bu sayede algoritmaların çalışma prensiplerine göre sosyal medya platformlarındaki içerik optimizasyonu en iyi şekilde yapılabilmektedir. Sosyal medya algoritmalarının genel tanımlarına uygun olarak yapılabilecek temel optimizasyon süreçlerinde bazı güçlü adımlar atılabilmektedir.


Kısa Süreli Videolar

Tüketicilerin dikkatini çekmek ve içeriği onlar için daha kullanışlı hâle getirmek sosyal medya platformlarındaki öne çıkan amaçlardan biridir. Ancak bu yolda denenebilecek birçok yöntem olsa da aralarındaki en etkili ögenin kısa videolar eklemek olduğu istatistiklere de yansımış durumdadır. Bu yüzden sosyal medya pazarlamacılarının en çok kullandığı yöntemlerden biri olarak bilgi verici ve dikkat çekici kısa video deneyimleri sunulması, kullanıcılar tarafından oldukça takdir görmektedir. Reklam kampanyalarında da görselliğin oldukça ön planda olduğu içeriklerin ulaştıkları etkileşim düzeyleri düşünüldüğünde kısa videoların gücü çok daha iyi anlaşılabilir.


Kullanıcıları Özneleştirin

Kullanıcıların etkin olarak katılabilecekleri içerikler oluşturmak da bir başka önemli metottur. Sosyal medya ortamında birçok kullanıcı fikir alışverişi yapmak için etkileşime katılmaktadır. Fikir alışverişlerinin yanı sıra çoğunlukla fikir beyan etmek ve talepte bulunmak da kullanıcıların sıklıkla tercihi olmaktadır. Dolayısıyla ulaşılabilirlik sonucu etkileşime girilen kullanıcıların fikirlerini ve taleplerini gerçek zamanlı olarak paylaşabilecekleri yöntemler denemek oldukça önemlidir. Anketler, soru-cevap içeren postlar, kullanıcı yorumlarının talep edilmesi ya da beğeni ve paylaşım yoluyla fikir belirtme etkinlikleri gibi metotlar etkileşim düzeylerine büyük ölçüde yön vermektedir.

Ayrıca sosyal medya algoritmalarına uygun olarak düzenlenen bu tür kampanyalarda sosyal medya botları ilgili sayfaya artı puan da vermektedir. Bu sayede söz konusu sosyal medya platformundaki varlığını sağlamlaştıran kullanıcı hem tanınırlığını hem de işlem hacmini artırmaktadır.


Kullanıcılarla İletişim Yolları

Sosyal medya algoritmalarının güncellenmesi sırasında neredeyse hiç değişmeyen bir kural olarak kullanıcılarla etkileşim yer almaktadır. Fiziki varlığı olan ya da sadece online platformlarda yer alan herhangi bir sayfanın kullanıcıların güvenini kazanması için en önemli koşullardan biri de onlara cevap vermektir. Herhangi bir yolla sayfayla iletişime geçmek için girişimde bulunan kullanıcı, cevap verilme süresi ve cevap içeriğine göre etkileşime büyük ölçüde destek olmaktadır. Hızlı cevap veren ve online ulaşılabilirliği tatmin edici düzeylerde olan sosyal medya sayfaları kullanıcıların tercihi olmaktadır. Kullanıcılar tarafından diğerlerine kıyasla daha çok tercih edilir bir sayfa olarak öne çıkmak, sosyal medya algoritmalarına uygun bir şekilde süreç yönetimi yapıldığı anlamına gelir. Bu da daha çok kullanıcı, daha çok beğeni, daha çok yorum, daha çok paylaşım ve sonuçta daha çok bilinirlik ve etkileşim anlamına gelmektedir. begeniinet